Azərbaycan Respublikasının Pakistan İslam Respublikasındakı səfiri Əli Əlizadə Pakistan İslam Respublikasının federal ticarət naziri Xurram Dastgir Xanla görüşmüşdür.
Görüşdə Pakistanın Baş nazirinin ötən ay Azərbaycana həyata keçirilmiş uğurlu səfəri xatırlanmış, Azərbaycanla Pakistan arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əlaqələrin yaratdığı imkanlar vurğulanmış, iki ölkə rəhbərlərinin səmimi dostluq münasibətlərinin əlaqələrə xüsusi təkan verdiyi qeyd olunmuşdur.
Səfir Əli Əlizadə qarşılıqlı iqtisadi və ticari əlaqələrin inkişafında hər iki ölkənin müvafiq qurumlarının önəmli rolunun olduğunu bildirərək, Azərbaycanda əldə olunan sosial-iqtisadi inkişaf, iş adamları, xarici investorlar üçün yaradılan münbit şərait, nəqliyyat dəhlizləri, sənaye şəhərcikləri, investisiya parkları, istehsal müəssisələri və digər iqtisadi və ticari imkanlarla federal ticarət nazirinin daha yaxından tanışlığının əlaqələrdə yeni imkanların müəyyən edilməsi baxımından yararlı olacağını bildirmişdir.
Pakistanın federal ticarət naziri Xurram Dastgir Xan Azərbaycanda əldə olunan sosial-iqtisadi inkişafın böyük maraqla qarşılandığını, iki ölkə arasındakı ticari və iqtisadi potensialın yüksək olduğunu qeyd etmiş və Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin dəvətinə əsasən Azərbaycanla yaxından tanışlıq, Pakistanla Azərbaycan arasında iqtisadi və ticari əlaqələrin daha da artırılması imkanlarının müzakirəsi üçün mümkün olan yaxın zamanda Azərbaycana səfər edəcəyini bildirmişdir.
Görüşdə həmçinin müqavilə-hüquq bazasının artırılması və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılmışdır.

The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Pakistan, Ali Alizada had a meeting with Pakistan Federal Minister of Commerce, Khurram Dastgir Khan.
The successful visit of the Prime Minister of Pakistan to Azerbaijan, which was organized last month, was mentioned in the meeting. Furthermore, the two sides underlined the opportunities created by high-level relations existing between Pakistan and Azerbaijan, and the positive role of cordial and friendly relations between the leadership of two countries.
Ambassador Ali Alizada stressed the significant role of the relevant state bodies of the two countries in the progress of mutual economic and trade relations. The Diplomat informed the Minister on socio-economic development in Azerbaijan, favorable conditions established for businessmen and foreign investors, as well as, on transportation corridors, industrial estates, investment parks and added that the acquaintance of the Minister with these same opportunities will have positive impact on the specification of new means for the relations.
Pakistan Federal Minister of Commerce Khurram Dastgir Khan said that Azerbaijan's socio-economic development aroused great interest and underlined great potential for the improvement of bilateral trade and economic relations. Mr. Khan noted that he will visit Azerbaijan at the invitation of the Minister of Economy of Azerbaijan in near future.