Seminar: “İnsanlığa qarşı cinayətlər - Etnik Təmizləmə və Soyqırımları”
Azərbaycanın Respublikasının Pakistandakı Səfirliyi və Pakistan Xarici İşlər Nazirliyinin İslmabad Strateji Tədqiqatlar İnstitutu tərəfindən təşkil olunmuş, “Xocalı Soyqırımının” 26-cı ildönümünə və “31 Mart -Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü”nün 100-cü ildönümünə həsr olunmuş “İnsanlığa qarşı cinayətlər-Etnik Təmizləmə və Soyqırımları” mövzusunda seminar İslamabad şəhərində keçirilmişdir.
Pakistan Baş Nazirinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri, ehtiyyatda olan general-leytenat Nasir Xan Cancuanın ali qonaq qismində təşrif buyurduğu tədbirə İslamabad Strateji Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru, səfir Xalid Mahmud, Kayde Əzəm Universitetinin beynəlxalq əlaqələr fakültəsinin professoru Zafar Caspal, Türkiyə, Özbəkistan və Tacikistanın Pakistandakı səfirləri, yüksək rütbəli diplomatlar, media mənsubları, tədqiqatçılar və ictimaiyyətin nümayəndələri qatılmışlar. Seminarda Soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükütla yad edilmiş, Xocalı Soyqırımına dair sənədli film nümayiş etdirilmiş, seminarın keçirildiyi zalın foyesində qətliamın nəticələrini əks etdirən foto-stend, eləcə də Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə, Azərbaycan həqiqətlərinə dair müxtəlif məzmunlu kitablar, bukletlər və digər əyani materiallar sərgilənmiş, iştirakçılar arasında yayılmış və paylanmışdır.
Seminarı giriş sözü ilə açan İnstitutun direktoru Xalid Mahmud “Böyük Ermənistan” xəyalları ilə yaşayan erməni ekstremistlərinin tarixən Azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasəti yeritdiyini, 1918-ci ilin mart ayında Azərbaycanlılara qarşı kütləvi qırğınlar törətdiyini, özünün Azərbaycana səfəri zamanı Quba məzarlığında bu qəddarlığın şahidi olduğunu qeyd etmiş, Ermənistan tərəfindən törədilən, tarixin ən dəhşətli hadisələrindən olan Xocalı Soyqırımının artıq dünya tərəfindən qəbul edilərək tanındığını vurğulamışdır.
Kayde Əzəm Universitetinin beynəlxalq əlaqələr fakültəsinin professoru Zafar Caspal bəşəriyyət əleyhinə cinayətlərə siyasi mülahizələr səbəbindən zamanında ədalətli qiymət verilmədiyini, ikili standardlar üzündən dünyanın aparıcı dövlətlərinin Ermənistan tərəfindən törədilən soyqırımların, o cümlədən Xocalı Soyqırımına ədalətli münasibət göstərilmədiyini diqqətə çatdırmış, Xocalıya ədalətin bərqərar edilməsinə çağırmışdır.
Türkiyənin Pakistandakı səfiri İhsan Mustafa Yurdakul Azərbaycan türklərinə qarşı Ermənistanın törətdiyi Xocalı Soyqırımının Türkiyə xalqının zehnində və ürəyində olduğunu, Azərbaycanın ağrı-acısının Türkiyənin ağrı-acısı olduğunu vurğulayaraq, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsinin zəruriliyini, bununla bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurası qətnamələrinin icrasının vacibliyini ifadə etmişdir. Dünya güclərinin türk və müsəlmanlara qarşı ayrıseçkiliyə yol verdiyini bildirən səfir Ermənistanın 1915-ci il hadisələrinə dair iddialarının əsassız olduğunu, Ermənistanın türklərə qarşı etnik təmizləmə siyasətindən əl çəkərək, sülhə gəlməli olduğunu demişdir.
Son 100 il ərzində böyük Ermənistan dövlətinin yaradılması xülyaları ilə ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara və ümumilikdə türklərə qarşı törədilmiş terrorçuluq və etnik təmizləmə siyasəti barədə məlumat verən Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Əli Əlizadə ermənilərin 1905-1907 və 1918-20-ci illərdə azərbaycanlılara qarşı aşkar şəkildə genişmiqyaslı cinayətlər törətdiyini, yalnız Azərbaycanda deyil, Türkiyə, İran və bir sıra digər ölkələrdə qətliamlar həyata keçirdiyini vurğulamışdır. 2010-2016-cı illərdə İranda baş konsul işlədiyi vaxtlarda ermənilərin törətdiyi qırğınların hələ də Təbriz, Urmiya, Xoy və Səlmas əhalisinin yaddaşında qalmasının bilavasitə şahidi olduğunu ifadə edən səfir ermənilərin sistemli şəkildə Azərbaycanlılara qarşı soyqırım siyasətini reallaşdırmağa çalışdığını, 1992-ci ildə Xocalıda azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törətdiyini, Xocalını yerlə yeksan etdiyini və qədim Azərbaycan tarixini əks etdirən abidələri, muzeyləri və məscidləri tamamilə dağıtdığını qeyd etmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Xocalı Soyqırımı erməni şovinistləri və millətçiləri tərəfindən son 200 ildə Azərbaycanlılara qarşı davamlı aparılan soyqırım və etnik təmizləmə siyasətinin davamı və ən qanlı səhifəsidir”-sözlərindən sitat gətirən səfir Xocalı Soyqırımını tanıyan ölkələrin sayının ilbəil artdığını bildirərək, 2012-ci ildə Pakistan Senatının xarici əlaqələr komitəsi və 2017-ci ildə Pakistan Milli Assambleyasının xarici işlər komitəsinin Xocalı Soyqırımının tanınmasına və Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarının işğalını sərt şəkildə qınamasına görə Pakistan xalqına və dövlərinə minnətdarlığını çatdırmışdır. Səfir beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq və BMT-nin qətnamələrinə əsaslanaraq, beynəlxalq ictimaiyyəti təcavüzkarın qarşısının alınmasına və soyqırımı törədənlərə qarşı praktiki addımlar atılmasına çağırmışdır.
Xüsusi qəddarlıqla törədilən Xocalı Soyqırımının tarixin ən ağrılı olaylarından olduğunu və Pakistanın hər zaman Azərbaycanın dərdinə şərik çıxdığını bildirən tədbirin ali qonağı, Pakistan Baş Nazirinin milli təhlükəsizlik üzrə müşaviri, ehtiyyatda olan general-leytenant Nasir Xan Cancua 1991-ci ildə müstəqilliyini qazandıqdan sonra Azərbaycanla Pakistan arasında çox səmimi dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin yarandığını və bütün sahələr üzrə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırmışdır. Hərbçi general kimi müxtəlif döyüşlərin şahidi olduğunu, amma Xocalıda silahsız, kimsəsiz insanlara qarşı edilmiş vəhşiliklərin misli görünmədiyini deyən Baş nazirin müşaviri Pakistanın Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsində daim Azərbaycanı dəstəklədiyini, 2012-ci ildə Pakistan Senatının, 2017-ci ildə isə Pakistan Milli Assambleyasının xarici işlər komitəsinin Xocalı Soyqırımını tanıyan və Ermənistan qoşunlarının bütün Azərbaycan torpaqlarını tərk etməsini tələb edən müvafiq qətnamələr qəbul etdiklərini bildirmişdir. Ötən dövr ərzində xüsusi tərəqiyyə və inkişafa nail olmuş Azərbaycanın hüzuru ilə yanaşı acısının da Pakistanın acısı olduğunu, Kəşmir məsələsinin həllində Pakistana verdiyi dəstəyə və Kəşmir üzrə İƏT Təmas qrupunun üzvü kimi verdiyi töhfələrə görə Azərbaycana təşəkkürlərini ifadə edən Baş nazirin müşaviri Azərbaycan-Pakistan əlaqələrinin bütün sahələr üzrə daha da inkişaf edəcəyinə əmin olduğunu bəyan etmişdir.
Seminar iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanmış və iştirakçılar üçün təşkil olunan çay süfrəsi ilə yekunlaşmışdır. Seminar həmçinin, Pakistanın aparıcı televiziyaları və qəzetləri tərəfindən geniş işıqlandırılmış, Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Əli Əlizadənin müsahibələri televiziyalarda yayımlanmışdır.

Seminar on “Crimes Against Humanity-Genocides and Ethnic Cleansing” organized by the Institute of Strategic Studies Islamabad (ISSI) of the Ministry of Foreign Affairs of Pakistan and the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Pakistan and dedicated to the 100th anniversary of the “Day of Genocide of Azerbaijanis-March 31(1918)” and 26th anniversary of the “Khojaly Genocide (February 26, 1992)” was held in ISSI, on February 20, 2018.
“The genocide of Khojaly shows that the world of today still has to go a long way to invest and preserve humanity.” This was stated by Lt. Gen. (R) Nasser Khan Janjua, National Security Advisor of Pakistan, during his address as Chief Guest, at a Seminar on “Crimes Against Humanity-Genocides and Ethnic Cleansing.” The seminar was organized by the Institute of Strategic Studies Islamabad (ISSI) in collaboration with the Embassy of the Republic of Azerbaijan and held at the Institute today to mark the 100th anniversary of 1918 genocide of Azerbaijanis and also 26th anniversary of the Khojaly genocide.
Other dignitaries of the seminar included; H.E. Mr. Ali Alizada, Ambassador of the Republic of Azerbaijan; H.E. Mr. Ihsan Mustafa Yurdakul, Ambassador of the Republic of Turkey and Dr. Zafar Nawaz Jaspal, Professor, School of Politics and International Relations, Quaid-i-Azam University.
A short video of the atrocities committed during the Khojaly genocide was also shown on the occasion.
Lt. Gen. (R) Janjua stated that the sufferings of both the people of Kashmir and Azerbaijan are very much common. Both countries share identical position on both the Nagorno-Karabakh and Kashmir conflict. He stated that more than ever before, the soldiers of today have to learn to not be unethical. Kashmir is in a constant state of unrest because the state of India is committing crimes against humanity in Kashmir on a daily basis and is testament to how strategic and economic interests can overwhelm humanity.He also congratulated Azerbaijan on its remarkable progress across a wide spectrum in the past 25 years, which bears testament to the farsightedness of its leaders.
H.E. Mr. Ali Alizada gave a detailed overview of the Khojaly genocide and said that as with other such crimes, it can never be erased from history. He pointed out how the Kashmir issue also awaits justice and said that both the Khojaly and Kashmir issues should be solved in an amicable way in accordance with international laws. The past genocides and mass atrocities serve as a reminder as to what is at stake if the international community lets genocide happen again. “All the tragedies that have befallen Azerbaijan in the 19th and 20th centuries, accompanied by the seizure of our land, have been different stages of a conscious policy of genocide and etnic cleansing systematically applied by the Armenians against the Azerbaijani people. As National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev said: “Khojaly massacre is continuation and the bloodiest page of the policy of ethnic cleansing and genocide continuously conducted by the Armenian chauvinists and nationalists against the Azerbaijanis over around 200 years.””
H.E. Mr. Mr. Ihsan Mustafa Yurdakul said that Azerbaijan’s suffering is Turkey’s suffering as well. He said that humanity is not doing enough to resonate this pain in collective memory, nor is it doing enough to prevent these crimes from taking place again. In order to resolve this issue, the territorial integrity of Azerbaijan should be made clear first of all. This calls for engagement, which is falling on deaf ears on part of Armenia since they are busy promoting a very unjust narrative of their own. This needs to be stopped.
Dr. Jaspal gave a brief history of genocides and crime against humanity citing them as an old phenomenon. He said that crimes against humanity gain more momentum if ignored. Thus, every instance of crime against humankind must be accounted for. He stated that if security, peace and prosperity are to be established at both regional and international level, the international community will have to adopt statutes without identifying ethnicity or religion. Otherwise, the phenomenon of radical extremism will arise.
Earlier in his welcome remarks, Chairman ISSI, Ambassador Khalid Mahmood talked about how Pakistan has always supported the just Azeri stance. He said that there is a marked similarity between the people of Kashmir and the people of Azerbaijan. Both have suffered a horrendous tale of repression. Like Armenia, India too remains in defiance of human rights and international humanitarian laws and remains in violation of UN Security Council resolutions. He said that Pakistan is beholden to the people of Azerbaijan for their steadfast principles regarding Kashmir, and sooner or later justice will triumph and prevail.