Pakistanda “Xarıbülbül əfsanəsi” sənədli filmi nümayiş olunub
Azərbaycan Respublikasının Pakistandakı səfirliyi bu ölkənin aparıcı ali təhsil ocaqlarından biri olan Milli Müasir Dillər Universitetində "Xarıbülbül əfsanəsi" sənədli filmini nümayiş etdirib.
Tədbirdə Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin səfirləri və səfirlik əməkdaşları, universitet rəhbərliyi, eləcə də tələbələr iştirak ediblər.
Filmin nümayişindən öncə səfir Xəzər Fərhadov çıxış edərək qədim Şuşa barədə söhbət açıb və bu şəhərin Azərbaycanın tarixi-mədəni, ictimai-siyasi həyatının mühüm mərkəzlərindən biri olduğunu vurğulayıb. Səfir Şuşanın "Azərbaycan musiqisinin beşiyi" olduğunu qeyd edib və 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” və 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edildiyini diqqətə çatdırıb.
X.Fərhadov çıxışı əsnasında “Xarıbülbül” gülündən danışaraq, həmin gülün Qarabağ ərazisində, xüsusilə Şuşa ətrafında bitdiyini ifadə edib və Qarabağın işğaldan azad edilməsi ilə “Xarıbülbül”ün azadlıq və zəfər rəmzinə çevrildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra “Xarıbülbül əfsanəsi” sənədli filmi tamaşaçıların diqqətinə təqdim olunub.
Filmin nümayişindən sonra qonaqlar Milli Müasir Dillər Universitetində (NUML) fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dili və Mədəniyyət Mərkəzi ilə tanış olublar və NUML-da Azərbaycanla bağlı keçirilən tədbirlərin təşkilində Mərkəzin yaxından iştirakı yüksək qiymətləndirilib.

"The Legend of Kharibulbul" documentary film screened in Pakistan
The Embassy of Azerbaijan in Pakistan organized a film screening of the documentary "The Legend of Kharibulbul". The film screening took place at the National University of Modern Languages (NUML) in Islamabad.
At the event, the Azerbaijani Ambassador to Pakistan, Khazar Farhadov, spoke about the history of the city of Shusha, noting that this city is one of the important centres of historical, cultural, social, and political life in Azerbaijan.
The ambassador emphasized in his speech that Shusha is the cradle of Azerbaijani music. The city was declared the Cultural Capital of the Turkic World in 2023 and the Cultural Capital of the Islamic World in 2024.
Speaking about Kharibulbul, Khazar Farhadov noted that this flower, which has become a symbol of victory and liberation of Azerbaijani territories, grows only in Garabagh, mainly in the vicinity of the city of Shusha.
Then the audience was presented with the documentary film "The Legend of Kharibulbul".
The film focuses on the opinions of Western scientists about Eastern culture, Azerbaijani literature, music, mugham, and nature.
During the filming process, Swedish photographer and filmmaker Mikael Silkeberg visited Shusha, Fuzuli, and Aghdam.
The documentary contains interviews with a number of outstanding scientists and cultural figures about Karabakh and Shusha, as well as video shots of historical figures.
After the film screening, the guests got acquainted with the Centre for Azerbaijani Language and Culture, operating at the university. The active participation of the centre in organising events related to Azerbaijan was highly appreciated.